Kitap

Elen Marie Wiseman – Ardımda Kalanlar

 

 

 

Yazarımızın 1930’lu yıllar ve günümüz zamanını birlikte işlediği bu romanda sevdiği genç, fakir olduğundan evlenilmesine izin verilmeyen asil bir İngiliz kızının acıklı hikayesini anlatıyor. Konu başta çok basit gözükse de sonralarda tamamen farklı ve hayatı tüm zorluklarıyla ele alan bir roman olduğunu anlayacaksınız. Sadece aşkı işleyen basit bir roman olmanın dışına çıkıp akıl hastanesindeki tek akıllı insan olmanın nasıl bir şey olduğunu sürükleyici bir şekilde işlemiş Wiseman.

İnsan nasıl eğitilir? Sirkte bir aslan kırbaçla eğitilirken neden insan sözle öğrenim görür? Bu etken bir asır kadar önce aklı daha az gelişmiş insanların algılayamayacağı düşünüldüğünden unutulmuş -görmezden gelinmiş de diyebiliriz- ve türlü işkencelerle bir nev’i ‘hayvanmış gibi’ eğitim verilirmiş.

Elektrik tedavileri, buzlu su banyoları, açlık ile terbiye etme çabaları ne kadar desteklenir ve aklı başında bir insan bundan nasıl etkilenir? Fiziksel zararı bir kenara koyalım, psikolojisi nasıl ayakta kalabilir? Bunlara bir de evlat acısı eklenirse nasıl olur da insan yıkılmaz? Ve bir insanın bütün bunlara rağmen nasıl umutlu olabilir? Bütün bunlara karşın nasıl güçlü kalınabileceğini gösteriyor bizlere Clara.

Ve günümüz zamanında yaşayan Izzy, Clara’nın eksik hikayesini tamamlıyor yıllar sonra. Elinizden bırakamayacağınız bu roman size güçlü duygusal bağların yanında, bir insanın ne kadar zor bir yaşam sürebileceğini de gösteriyor. Size temin edebilirim; roman bittiğinde Clara’ya sarılmak isteyeceksiniz.

İyi okumalar!

Sizin Düşünceniz Nedir?