Kitap

Franz Kafka – Dönüşüm

franz kafka

franz kafka dönüşüm

Franz Kafka -Dönüşüm

   Eseri okuyan kitlenin çokluğuyla beraber okumayanların da az çok bir bilgi sahibi olduğu bu roman bize neler anlatmaktadır? Herkes okudu diyip mi okuduk ya da kitaptan anladığımız tek şey Gregor’un bir sabah böcek olarak uyanması ve hayatını bu şekilde sürdürmesi mi?

    İnsanı hayvandan ayıran nedir? Kitaba göre sadece yaşam biçimiydi, Kafka bize onlardan pek de farkımızın kalmadığını anlatmaya çalışıyor sanki? Damak zevki, hoşlandığı aktiviteler ve yaşam alanı değişti fakat o hala hisleri olan bir bireydi. Oysa ailesi bile ona bir hayvandan farksız davranıyordu.

     Neyi unutuyoruz, nerede yanlış yapıyoruz? Empati kuruyor muyuz, alçak gönüllü ve düşünceli olabiliyor muyuz? Bunları yapamıyor olsak gerek ki Kafka yine farklı bir bakış açısı ile bizlere bunu anlatmaya çalışmış. 1900’lerin başında ona bu düşünceyi düşündürecek kadar kötüyse insanlar, Kafka şu halimizi görse neler yazardı acaba?

    İnsanı insan yapan ne varsa uzaklaşıyoruz ve tek farkımız konuşabilme yetimiz ve yaşam şeklimiz oluyor. İnsanın içinde özgür yaşama isteği vardır Kafka’ya göre. Ve bu isteği kendi koyduğumuz parmaklıklarla engelleriz. Özgür yaşam ise insanca yaşamaktan geçer ve bunu başaramadığımızdan ne özgür oluruz, ne de tam anlamıyla insan. Oysa ne kadar üstünüz diğer varlıklardan. Bunun farkına varıp insanca yaşamayı ne zaman öğreniriz?

   Bir hayvan kendi kabilesinden başka bir hayvanı öldürmez, değil mi? Oysa bırakın ülkeler arası savaşları, aynı vatanı paylaşan, aynı millete mensup olan bizler birbirimizin katili oluyoruz. Hayvanlardan bırakın üstünlüğü, aşağı kalır yanlarımız da var sayılmaz mı?

   Ne acı, hayvan kadar olamıyoruz sanırım…

Sizin Düşünceniz Nedir?